RSS systém na našem vebu

RSS = Rich Site Summary RSS je rodina XML formátů určených pro čtení novinek na webových stránkách a obecněji syndikaci obsahu.

Technologie RSS umožňuje uživatelům Internetu přihlásit se k odběru novinek z webu, který nabízí RSS zdroj (RSS feed, též RSS kanál, RSS channel). Tento zdroj se většinou vyskytuje na stránkách, kde se obsah mění a přidává velmi často (například zpravodajské servery).

Původně tento formát sloužil pouze k předávání aktuálních novinek mezi jednotlivými servery, které takto velmi jednoduše mohly odkazovat na aktuální články na jiných serverech.

RSS formát poskytuje obsah celého článku, příp. jeho část, odkaz na původní článek a také jiná metadata. Tyto informace jsou posílány jako XML soubor nazývaný RSS zdroj, webový zdroj, RSS stream, RSS feed nebo RSS kanál.

Software určený k práci s RSS kanály se označuje jako RSS čtečka. Může se jednat o samostatný specializovaný program, o plugin do jiného programu (typicky webového prohlížeče či programu pro instant messaging), tato funkce může být v jiném programu rovnou vestavěna, případně se může jednat o webovou aplikaci poskytující tuto funkčnost (např. Google Reader či NetVibes). Například pro webový prohlížeč Firefox slouží jako čtečka RSS rozšíření Sage. Pokud některý webový server nabízí RSS kanály, obvykle to indikuje ikonkou, která vede přímo na URL příslušného zdroje, který uživatel zadá do čtečky a ta poté zobrazí seznam všech takto zpřístupněných článků (či jiných odkazů). Čtečka pak pravidelně kontroluje toto URL a zobrazuje nové položky.

Určitě jste se již setkali s oranžovou ikonkou  RSS  , případně i jinak barevnou – v google se můžete podívat na příklady. Pokud na ni kliknete, objeví se na první pohled nepřehledný kód, tento kód je XML. Samotný je vám docela k ničemu, ale “RSS čtečka” vám díky tomu může naservírovat informace až pod nos. Několik způsobů využívání RSS se teď pokusím přiblížit.

RSS ve Internet Exploreru 7 V pravém horním rohu naleznete tuto alt oranžovou ikonu. Vedle ní je rozbalovací menu s možností výběru typu novinek. Po kliknutí na ikonu nebo jednu z možností v rozbalovacím menu se vám zobrazí stránka novinek. V horní části je proužek s tmavším pozadím kde je i odkaz na přidání tohoto RSS zdroje do RSS části IE7. Tato RSS část se nachází v panelu kde obvykle hledáte historii nebo oblíbené položky – tj. po zmáčknutí na žlutou hvězdičku úplně vlevo v panelu nástrojů dojde k otevření podokna kde jsou v jeho horní části tři možnosti – Oblíbené stránky – RSS zdroje – Historie

RSS ve firefoxu Pokud máte Firefox 1.0 a vyšší a nacházíte se na tomto webu, pak byste měli mít v pravém dolním rohu tuto alt oranžovou ikonu. Když na ni kliknete objeví se nabídka, který z nabízených zdrojů si chcete přidat do záložek. Ať kliknete na kterýkoliv dopadne to stejně, protože to jsou jen různé formáty stejných dat. – Web se vám přidá do záložek, na tom by ještě nebylo nic zvláštního, ale pokud na tuto záložku najedete myší, rozbalí se nabídka 10ti nejnovějších článků z tohoto webu. Takže můžete zkontrolovat jestli vás něco zaujalo, nebo jestli je tam něco nového, ještě předtím, než se na web vůbec podívate.

RSS čtečky / agregátory Pak ještě existuje speciální software kterému se říká RSS čtečka případně RSS agregator, je to software, který se většinou specializuje na prohlížení RSS a v podstatě nic jiného než práci s RSS nenabízí, ale i to je dost. Většinou je to malý prográmek, který můžete nechat běžet ve tray a který vás bude informovat o nových článcích na vašich oblíbených webech. Moje oblíbená čtečka je úplně jednoduchý SharpReader, který je ale napsaný v C#, takže pokud nemáte nainstalovaný .NET framework, tak vám nepojede. Pokud nechcete .net framework instalovat, zkuste použít feedreader, který je docela podobný – stahujte zde.

Jak přidat web do RSS čtečky? Postup se liší v závislosti na tom, kterou čtečku jste použili, takže v Sharp readeru je postup následující:

 1. Na webu který si chcete přidat, pátrejte po (většinou) oranžovém odkazu, pokud jej nenajdete, pak ten web zřejmě neumožnuje RSS agregaci. Pokud jej najdete,
 2. klikněte na něj pravým tlačítkem a vyberte “copy link location”, případně “kopírovat zástupce”. Pokud si chcete přidat tento (www.kbelstisokoli.cz) web, zkopírujte tuto adresu: http://www.kbelstisokoli.cz/redakce/rss.php
 3. potom klikněte do adresního řádku,
 4. a stiskněte ctrl+v
 5. Pokud jste s výsledkem spokojení, klikněte na tlačítko subscribe, čímž si tento zdroj přidáte do sledování.
 6. a ped reader je to
 7. Na webu který si chcete přidat, pátrejte po (většinou) oranžovém odkazu, pokud jej nenajdete, pak ten web zřejmě neumožnuje RSS agregaci. Pokud jej najdete,
 8. klikněte na něj pravým tlačítkem a vyberte “copy link location”, případně “kopírovat zástupce”, pokud si chcete přidat tento web, zkopírujte tuto adresu: http://www.kbelstisokoli.cz/redakce/rss.php
 9. klikněte na “New feed”
 10. a stiskněte ctrl+v
 11. potom enter a měl by se vám zobrazit seznam článků.